Rodzaje odbijaczy

Wśród wielu młodych żeglarzy odbijacze stanowią kontrowersyjny temat, szczególnie jeśli w rozmowie pojawi się stary wilk morski, który zdanie na ten temat ma już wyrobione. Najważniejsze, że każdy z nich uważa, że odbijacze są konieczne, ponieważ chronią burty naszych łodzi przed uszkodzeniami. Ochrona ta jednak powinna ograniczać się do przestrzeni portu, natomiast naczelnej wodzie od razu powinny zostać schowane do specjalnego kosza lub odpowiednio związane, ponieważ postawione luźno na pokładzie mogą stanowić zagrożenie, ponieważ możemy się w nie wplątać.

Odbijacz jachtowy

Tego rodzaju odbijacze uchroni nasz jacht w porcie od niepotrzebnych uderzeń o port czy też inna jednostkę pływającą. Warto również pamiętać, że w Polsce taki odbijacze musi posiadać każdą łódź dłuższa niż 3 metry. Są różne rodzaje odbijaczy, ale na uwagę zasługuje ten nazywany dziobowym, ponieważ chronią od łódź przed uderzeniem samego frontu łodzi.
Pamiętajmy również, że odbijacze powinny być używane tylko w porcie, natomiast po wypłynięciu na szerokie wody powinny zostać zaraz odpowiednio związany albo umieszczone w specjalnym koszu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ może się okazać, że się w nie zaplączemy.
Zanim jednak zaplanujemy ile powinniśmy mieć odbojnikow i jakiego rodzaju powinny być należy sprawdzić stan naszej łodzi. Może się okazać, że prócz odbijaczy musimy zaopatrzyć się w jeszcze kilka innych artykułów lub przeprowadzić konserwację naszej łodzi. A to przecież bardzo ważne, w końcu w ten właśnie sposób gwarantujemy sobie bezpieczeństwo w trakcie wakacyjnych przygód na wodzie. Gdy będziemy już posiadać odpowiednią wiedzę wystarczy udać się do odpowiedniego sklepu i zakupić wybrane artykuły. Wtedy pozostanie nam tylko zaplanować kolejną pełną przygód wyprawę. Pamiętajmy zawsze o konserwacji odbijaczy, ponieważ może się okazać po sezonie jesienno-zimowym, że nie są już tak napięte jak wcześniej. Jednak naprawa ich to wcale nie jest trudna sprawa. Wystarczy uszczelnić dziurę i napompowac je na nowo.

Author: klubprzygoda.pl