Jak motywować pracowników? Poznaj najlepsze programy lojalnościowe dla pracowników

Za sukcesem każdej firmy stoi zespół pracowników – wykwalifikowanych, doświadczonych i zgranych. Pracownicy muszą jednak odczuwać motywację, aby efektywnie pracować i starać się jeszcze bardziej. O to musi już zadbać pracodawca. Dobry i zmotywowany pracownik jest dziś na wagę złota. W swojej strategii zarządzania zespołem warto więc uwzględnić system motywacyjny. Opowiemy o tym w naszym artykule.

Programy lojalnościowe dla pracowników – najlepszy sposób, by zadbać o motywację zespołu

Bez wątpienia najlepszym sposobem motywacji są różnego rodzaju programy lojalnościowe dla pracowników. Krótko mówiąc – są to rozmaite benefity, korzyści i nagrody dla pracowników, którzy przykładają się do swoich obowiązków.

Nagrodę z programu lojalnościowego można przydzielić za osiągane wyniki, przyczynienie się do sukcesu sprzedażowego, ale także za stuprocentową frekwencję, terminowe wykonanie zadania, brak spóźnień czy efektywne zarządzanie czasem pracy.

Jak zatem widać – programy lojalnościowe dają wiele możliwości. Za pośrednictwem programów motywacyjnych możesz dowolnie modelować zachowania pracowników.

Jaki program lojalnościowy wybrać dla swoich pracowników?

Okazuje się, że wybór jest całkiem duży. Możesz zdecydować się na takie formy premiowania pracowników jak:

  • Karta podarunkowa – to bardzo lubiane rozwiązanie, ponieważ pracownik sam decyduje, na co wydaje środki. Karta może być finansowana ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
  • Kupon podarunkowy – kuponami można płacić w sklepach, a największą sieć punktów akceptujących kupony oferuje firma Sodexo.
  • Karta Lunch Pass – jest to dofinansowanie posiłków. Kartą można płacić za jedzenie we wszystkich punktach gastronomicznych, które obsługują płatności kartą. Badania pokazują, że obecnie jest to jeden z najbardziej pożądanych benefitów.
  • Karta podarunkowa na dziecko – to duże wsparcie dla rodziców. Kartą można zapłacić w różnych sklepach z zabawkami, odzieżą, obuwiem, ale także w księgarniach, parkach rozrywki czy kinach.
  • Karta Flexi Pass – jest to pakiet, umożliwiający korzystanie z rekreacji, sportu i kultury.
  • eVoucher – innowacyjny elektroniczny voucher pozwala płacić zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Pracownik otrzymuje kod o konkretnej wartości, a następnie może go wykorzystać podczas zakupów.
  • System Kafeteryjny Sodexo Select – jest to platforma internetowa, która pozwala na samodzielny wybór nagrody. W ramach określonego budżetu nagrodzony pracownik może skorzystać z dowolnej formy benefitów.

Inne sposoby motywowania pracowników – co jest skuteczne?

Udział w programie lojalnościowym to nie jedyna możliwość. Dużą popularnością cieszy się dziś praca zdalna lub hybrydowa (na przykład trzy dni stacjonarnie, a dwa dni zdalnie). Na te dni, kiedy pracownik pozostaje w domu, warto zlecić konkretne zadania do wykonania. Pozwoli to efektywnie wykorzystać czas, a jednocześnie pracownik zyska komfort i swobodę pracy z domu.

Kolejna kwestia to inwestycja w rozwój pracowników (szkolenia). Pamiętaj, że kiedy dbasz o rozwój swoich pracowników – dokładasz kolejną cegiełkę do sukcesu swojej firmy. Wielu pracowników docenia także dodatkowy pakiet opieki medycznej. Możliwości jest naprawdę wiele, a z pomocą programów lojalnościowych jeszcze lepiej zadbasz o motywację swojego zespołu.

Author: klubprzygoda.pl