Czym jest i jak działa system kafeteryjny?

Benefity są tym, co zachęca pracowników do sumiennej i uczciwej pracy. Czym jest system kafeteryjny i jak działa? Dlaczego warto korzystać z systemu do zarządzania benefitami i komu taki system może okazać się przydatny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej. 

Czym jest system kafeteryjny i kafeteria benefitów?

System kafeteryjny (ang. cafeteria plan) to forma świadczenia pracowniczego, w której pracownicy mają możliwość wyboru spośród różnych korzyści lub świadczeń pracowniczych, które są finansowane przez pracodawcę.

W ramach systemu kafeteryjnego pracownicy otrzymują określoną pulę środków lub punktów, które mogą wykorzystać na wybrane przez siebie korzyści. Przykładowe korzyści, na które pracownicy mogą przeznaczyć środki w ramach systemu kafeteryjnego to m.in. ubezpieczenia zdrowotne, opieka medyczna (np. Medicover benefits), fundusze emerytalne, bilety na basen, karty sportowe, kursy językowe, karty podarunkowe, czy karty lunchowe do korzystania w wybranych restauracjach. Pracownicy mogą skorzystać np. z kart podarunkowych czy innych korzyści dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

W systemie kafeteryjnym pracownicy mają większą swobodę w wyborze korzyści, które najlepiej odpowiadają ich indywidualnym potrzebom i preferencjom. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją określone limity i regulacje prawne, które określają jakie korzyści można objąć systemem kafeteryjnym i jakie kwoty można przeznaczyć na poszczególne świadczenia. Korzystanie z systemu kafeteryjnego znacząco wpływa na motywację pracowników i ich zapał do pracy, a im bardziej atrakcyjne są benefity, tym motywacja jest większa. Ma to bezpośrednie przełożenie na skuteczność i wydajność pracy danej organizacji, a także na zaangażowanie pracowników.

System do zarządzania benefitami- jak działa?

Popularnym i skutecznym narzędziem do zarządzania procesami, m.in. kafeterią benefitów czy tworzeniem programów motywacyjnych jest carrotspot.com. Korzystanie z tego systemu pozwala na skuteczne budowanie zaangażowania i wyższej wydajności w biznesie, m.in. poprzez promowanie feedbacku. System skierowany jest do zespołów HR, managerów oraz pracowników. Carrotspot ma tę zaletę, że istnieje możliwość wyboru jedynie tych modułów, które w danej organizacji będą rzeczywiście potrzebne. Co więcej, platforma benefitowa może być dopasowana nie tylko do oczekiwań pracowników, ale także do budżetu firmy, dzięki temu, iż cennik jest w pełni elastyczny.  Z systemu można korzystać z dowolnego miejsca w całej Polsce i nie tylko.

Author: klubprzygoda.pl