Szkoła w Porajowie. Wieś na trójstyku

Porajów to wieś położona w Polsce, w granicach województwa dolnośląskiego, w powiecie zgorzeleckim, w gminie Bogatynia, gdzie jest największą miejscowością. Ciekawe odnośnie jej położenia jest to, że znajduje się na trójstyku granic trzech państw – Polski, Czech oraz Niemiec. Wieś odwiedzana jest głównie ze względu na znajdujące się tam dwa przejścia graniczne, polsko-niemieckie Porajów – Zittau oraz polsko-czeskie Porajów – Hradek nad Nisou.

Oświata – Szkoła w Porajowie

We wsi funkcjonuje Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego oraz przedszkole publiczne, do których uczęszcza młodzież i dzieci zarówno z samego Porajowa, jak i okolicznych wsi – Kopaczowa, Opolna-Zdroju i Sieniawki. W Porajowie znajduje się tez filia biblioteki gminnej.

Kolej w Porajowie

Miejscowość znajduje się na trasie linii kolejowej nr. 346 pomiędzy Hradkiem nad Nisou a Zittau, jednak obecnie umiejscowiony tam przystanek kolejowy jest obecnie nieczynny.

Porajów jednostka wojskowa

We wsi znajdowała się Strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza imienia Stepana Wajdy, wchodząca w skład Łużyckiej Brygady WOP.

Author: klubprzygoda.pl