Postępowanie w przypadku pojawienia się świerzbu u psa

Świerzbowce, które mogą atakować psy są ściśle związane z żywicielem. Psi świerzbowiec drażniący może okresowa zarażać inne ssaki, w tym człowieka. Psy najczęściej zarażają się poprzez bezpośredni kontakt z zakażonym zwierzęciem. Zmiany skórne u psów występują najczęściej na głowie i kończynach. Cechą charakterystyczną jest silne swędzenie. Jeżeli choroba jest nieleczona, z biegiem czasu postępuje, a zmiany szerzą się na całe ciało.

Świerzb psi wymaga szybkiej diagnozy i zastosowania odpowiedniego leczenia. Jest to choroba wysoce zaraźliwa, dlatego zaleca się izolowanie chorych psów. Pierwszymi zmianami jakie można zauważyć to grudki na głowie. Świerzb może pojawiać się wokół oczu, małżowin usznych, a także na brzuchu, klatce piersiowej czy kończynach. Charakterystycznymi objawami, które występują najczęściej u psów są: rumień, grudki, strupy i uporczywy świąd skóry.

Jeżeli choroba ta nie jest leczona może dojść do trwałych uszkodzeń skóry, a nawet wypadania sierści. Dochodzi do wyniszczenia psa, hiperpigmentacji oraz zgrubień na skórze. Jeżeli choroba zostanie zdiagnozowana, a weterynarz podejmie odpowiednie leczenie, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu skóry psa na działanie leków. Należy skrócić długość sierści, najlepszym rozwiązaniem jest całkowite ostrzyżenie psa pamiętając, by nie używać do tego metody golenia. Następnie stosuje się odpowiednio przystosowane do tego typu choroby szampony, które mają na celu umycie skóry, usunięcie strupów oraz zrogowaciałej skóry. Najpopularniejsze preparaty do leczenia świerzbu u psów to: szampony, preparaty przeciwświerzbowe, maści, tabletki, leki przeciwświądowe i antybiotyki.

Author: klubprzygoda.pl